PERİYODİK KONTROL HİZMETLERİ

Periyodik Kontroller

Periyodik kontrol; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işyerinde kullanılan ekipmanlara yapılması zorunlu bir işlemdir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre tüm işyerlerinde iş ekipmanlarının sağlık ve güvenlik gereğince uyulması gereken koşulları belirlemektir. İş güvenliğine göre ekipmanların periyodik kontrollerinin yapılması zorunludur. Risk değerlendirme uygulaması çerçevesinde ekipmanların kontrol edilmesi gereklidir. MLK OSGB firması sayesinde ortam ölçümleri, yangın eğitimi, periyodik kontroller, ilk yardım eğitimi gibi OSGB hizmetleri alabilirsiniz.

Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

İş ekipmanı; bir iş faaliyetinin yapılmasında kullanılan alet, tesis, tesisat ya da makineyi ifade eder. İş Ekipmanları Yönetmeliği’ne göre ekipmanların periyodik muayeneleri, ulusal ve uluslararası standartlara göre belirlenen kurallar ve aralıklarda üretici verileri ve teknik bilgiler ışığında yapılır. İş ekipmanları kontrolü yapılırken yönetmelikte belirtilen kriter ve esaslar göz önünde bulundurulur. Aslında bu yönetmelik, muayeneler için bir rehber niteliğine sahiptir. Böylece olası risk, tehlike ve iş kazalarının önüne geçilmiş olur. İş verimliliği ve iş kapasitesinin kaliteli bir biçimde devam etmesi daha önemlisi işçi sağlığını ve güvenliğini korumak için periyodik kontroller hassas bir biçimde gerçekleştirilmelidir.

Yönetmeklikte iş ekipmanları kaldırma iletme ekipmanları, basınçlı kaplar, tesisatlar ve tezgahlar olmak üzere dört kategoriye ayrılmıştır. Kazan, hava tankları, dikişli tüpler, sıvılaştırılmış yeraltı ve yer üstü gaz tankları, hidrofor, genleşme tankı, dikişsiz tüpler, asetilen tüpler, kriyojenik tanklar ve tehlikeli sıvı tankları ile depolar basınçlı kaplar sınıfına dahil olan ekipmanlardır.

Tüm vinç türleri, yürüyen merdiven ve bantlar, forklift, transpalet, araç kaldırma lifti, mekanik kaldırıcılar, hidrolik kaldırıcılar, inşaat makineleri ve yapı iskeleleri kaldırma iletme sınıfında yer alır.

Boru tesisatı, klima tesisatı, elektrik tesisatı, yangın tesisatı, paratonerler ve topraklama tesisatları ise tesisat sınıfı ekipmanlarını arasında konumlanır.

CNC makineleri, talaşlı imalat makineleri ve takım tezgahları ise tezgahlar sınıfına girer.

Periyodik kontrollerde; ağırlık testleri, tahribatsız muayeneler, cihaz ile muayene, hidrostatik testler kullanılır.

    BİZ KİMİZ!

    Önce sizi dinliyor, sizi tanıyoruz;
    Sizin için en uygun olanı yasal sorumluluklarımızdan taviz vermeden çalışanlarımız için güvenli geleceği birlikte inşa ediyoruz.

    Bilgi birikimini bütün ekibi ile paylaşan 16 yıllık saha deneyimine sahip Sn. Murat Levent Kütük’ün kurucusu olduğu ASAN Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi 2012 yılında kurulmuştur.